T-44 ULTRA – SMART Treadmill – Refurbished Display Model – Fully Assembled
Features
• Motor: 3HP
• Speed: up to 16kph
• Incline: up to 15%
• Running surface: 42 x 115 cm / 16.5 x 45.2 inches
• Tablet size: 7 inches – watch Netflix, YouTube and more when working out
• Console functions: pulse, speed, time, distance, calories
• Lubrication: automatic refuelling system
• Programmes: a choice of preset programmes and the ability to create unlimited custom ones
• Maximum user weight: 110kg / 242.5lbs
• Size when assembled: 156 x 69 x 116cm / 61.4 x 27.1 x 45.6 inches
Note: There must be a clear space of 2 metres behind treadmills for safety reasons
See below for additional details.
€1,299
Out of stock
Description
Introducing the Commercial SMART Folding Treadmill with Incline T-44 ULTRA.
The T-44 Ultra is an exceptional SMART treadmill specificallydesigned for home use. This next generation machine has all of the features you would expect in a high end model, such as a hydraulic folding system, auto incline, self-lubrication, and a 3HP Motor that allows you to achieve high speeds. The powerful motor ensures that your treadmill will not be under pressure even if it is being used frequently, which ensures a long lifespan and means that the noise level will be very low. The colourful touchscreen allows you to effortlessly access all the functions and watch videos as you exercise.
Please note: Discount coupons cannot be used with this product as it’s already significantly discounted.
???? Click here for SMART Treadmills Comparison Chart
???? Click here to download Oiling Instructions
Additional Information
| Warranty | 6 months warranty directly with inthemarket.ie. Any future repairs, spare parts etc. can be provided by us. (Warranty T&Cs apply). |
|---|---|
| Horsepower | 3.0HP |
| Speed | 0.8-16 kph |
| Incline | Yes |
| Maximum incline | 15% |
| Console functions | Time |
| Bluetooth | Yes |
| Other functions | Folding: kick-type hydraulic cylinder |
| Weight Limit | 110 kg |
| Running surface | 42 x 115cm / 16.5 x 45.2 inches |
| Cushion system | Unique CEMTS6 shock reducing system |
| Colour | Black |
| Gross weight / Net weight | 60 / 52kg (132.2 / 114.6 lbs) |
| Dimensions when assembled | Unfolded: 156 x 69 x 116cm / 61.4 x 27.1 x 45.6 inches |
| Dimensions of the delivery box | 158 x 73 x 35cm / 62.2 x 28.7 x 13.8 inches |
| Maintenance | Treadmills must be oiled approximately every 3-6 months, depending on usage, using silicone-based anti-friction lubricant. This model is self-lubricating but you must ensure to check the level of oil in the oil reservoir. Instructions on the self lubrication are in the Manual provided and on our website. We provide the oil when you purchase the treadmill. Failure to keep sufficient oil in the oil reservoir may result in the loss of the Warranty Cover. |
Reviews
Average Rating
1 review for T-44 ULTRA – SMART Treadmill – Refurbished Display Model – Fully Assembled
You may also like
Deluxe Wheelie Bin Storage – 2 Bays – Greens
Deluxe Wheelie Bin Storage with Hydraulic Arms – 3 Bay – Honey Brown
Egg-Zotic Chicken Coop With Wheels – 6-8 Birds – Natural Wood – Retur...
Wheelie Bin Shelter Premium – 3 Bay – Wood Effect Metal Slats &...




Tony –
Very nice delivery person dropped this to me two days after ordering it. Could not tell in any way that it was a refurb. Our kids play football at a club level and it’ll be great for them in the winter months. Bargain.