SMART Folding Treadmill with Incline T-95 – Refurbished Display Model – Fully Assembled
Features:
- Motor: 3.5HP
- Incline: automatic, up to 15%
- Speed: up to 20kph
- Running surface: 58 x 145cm / 22.8 x 57 inches
- Tablet size: 15.6 inches – watch Netflix, YouTube and more when working out
- Console functions: pulse, speed, time, distance, calories, incline
- Lubrication: automatic refuelling system
- Programmes: a choice of pre-set programmes and the ability to create unlimited custom ones
- Maximum user weight: 150kg / 330.6lbs
- Size when assembled: 204 x 93 x 148cm / 80 x 36.6 x 58 inches
See below for additional details.
€2,898 Original price was: €2,898.€1,249Current price is: €1,249.
Out of stock
Frequently Bought Together
Noise Reduction Protective Mat – 208 x 102cm
Noise Reduction Protective Mat – 178 x 69cm
A-88 Rowing Machine Water Air Resistance
Commercial Smart E-77 Magnetic Cross Trainer - Free Assembly
B-44 Exercise Bike
S-5000 Commercial Exercise Bike
S-240 B Exercise Bike - Fully Assembled
Description
Introducing a brand new addition to our wide selection of treadmills – a robust, powerful SMART Folding Treadmill with Incline T-95
Powered by a 3.5HP motor, capable of speeds up to 20kph and the maximum incline of 15%, this model delivers a powerful performance, suited to the needs of even the most advanced athletes. Large 15.6” TFT screen provides all the important workout data at a glance – time, speed, distance, calories burned, pulse, incline etc. USB port allow you to charge your phone, while AUX port and Bluetooth speakers allow you to listen to music when working out. Note: There must be a clear space of 2 metres behind treadmills for safety reasons
Automatic refuelling system lubricated the belt every 30km ran, making maintenance hassle-free and the kick-type cylinder makes folding and unfolding a breeze.
If you’re looking for a powerful machine for athletic workouts, the T-95 will be a perfect companion for you.
Please note: Discount coupons cannot be used with this product as it’s already significantly discounted.
Additional Information
| Warranty | Six months warranty directly with InTheMarket.ie. |
|---|---|
| Horsepower | 3.5HP |
| Speed | 1-20 kph |
| Incline | Yes |
| Maximum incline | 15% |
| Console functions | Time |
| Bluetooth | Yes |
| Other functions | Apps: Airsport, Zwift, Kinomap |
| Weight Limit | 150 kg |
| Running surface | 58 x 145cm / 22.8 x 57 inches |
| Cushion system | Oil spring cushioning system |
| Colour | Black |
| Gross weight / Net weight | 118/102kg (260/225lbs) |
| Dimensions when assembled | 204 x 93 x 148cm / 80 x 36.6 x 58 inches |
| Dimensions of the delivery box | 207 x 97 x 44cm / 81.4 x 38 x 17 inches |
| Maintenance | Treadmills must be oiled approximately every 3-6 months, depending on usage, using silicone-based anti-friction lubricant. This model is self-lubricating but you must ensure to check the level of oil in the oil reservoir. Instructions on the self lubrication are in the Manual provided and on our website. We provide the oil when you purchase the treadmill. Failure to keep sufficient oil in the oil reservoir may result in the loss of the Warranty Cover. |
Reviews
Average Rating
1 review for SMART Folding Treadmill with Incline T-95 – Refurbished Display Model – Fully Assembled
You may also like
Manual Treadmill M1 No Electricity – Refurbished Display Model – Full...
C-99 Commercial SMART Folding Treadmill with Incline – Refurbished Display ...
WorkOut 925 – Folding with Integrated Desk and Bluetooth – Refu...
NRG 100 Folding Treadmill with Incline – Refurbished Display Model – ...
C-FUN – Treadmill/Walking Pad – Refurbished Display Model – Ful...
Folding Treadmill with Incline C-1 Refurbished Display Model – Fully Assem...
GT-PRO Fitness Treadmill – Refurbished Display Model – Fully Assembl...
EBS Folding Treadmill with Incline – Refurbished Display Model – Full...




Elaine Deasy –
Bought this new but could not find it on the site anywhere. Just a superb unit. Solid and gym quality. Sound people helped me on the phone. Thanks very much.