POWER TRACK 3000 Folding Treadmill – 13KPH Top Speed for Fast Jogging
Features:
- Motor: 2HP
- Speed: up to 13kph
- Incline: none
- Running surface: 95.5 x 28.5cm / 38 x 11 inches
- Console functions: pulse, speed, time, distance, calories
- Programmes: pre-set workout programmes
- Maximum user weight: 100kg / 220.4lbs
- Size when assembled: 121 x 60 x 119.5cm / 48 x 24 x 47 inches
- One-year warranty directly with InTheMarket.ie. (Terms and Conditions Apply)
See below for additional details.
€800 Original price was: €800.€399Current price is: €399.
Out of stock
Frequently Bought Together
Noise Reduction Protective Mat – 178 x 69cm
A-88 Rowing Machine Water Air Resistance
Barbell Weight Bench – Adjustable Multi-Position - Heavy Duty - 45kg - Home Gym Equipment
Conquest 300 Stair Climber
Commercial Weight Bench Multifuntional with Storage | Max User Weight 450kg
Description
Introducing the Power Track 3000 Folding Treadmill.
This Power Track 3000 is a budget-friendly option, perfect for those who are looking for an affordable way to keep active and improve their fitness levels from the comfort of their own home.
It’s powered by a 2HP drive motor and offers speeds from from 1-13kph, so whether you’re looking for a fast-paced power-walk or a speedy jog, this model will suit your needs.
The LED display gives you access to all the key information at a glance, including your total running time, the number of calories burned, the distance travelled, and your running speed.
Power Track 3000 has an easily foldable design with transport wheels, so that it can be stored away without taking up a large amount of floor space. This makes it ideal for use in homes where you don’t have a lot of floor space available to keep the treadmill erected full time.
There’s an emergency stop system included, simply clip the red attachment onto an item of your clothing and in the event of a fall, the treadmill will automatically power down, preventing further injury.
If you’re looking for a simple, budget-friendly treadmill to help you keep active and improve your fitness levels from the comfort of your own home, then the Power Track 3000 is a great contender and will not let you down.
Free Delivery in 2-4 Working Days
TrustPilot.com Customer Review
Click here to download Oiling Instructions
Please click on the link below to view all of our gym equipment
See what our customers are saying — check out our reviews on Trustpilot here!
Additional Information
| Warranty | One-year warranty directly with InTheMarket.ie. |
|---|---|
| Horsepower | 2.0HP |
| Speed | 1-12.8 kph |
| Incline | No |
| Console functions | 12 pre-set fitness programs |
| Bluetooth | No |
| Other functions | Stand for tablet or smartphone |
| Weight Limit | 100 kg |
| Running surface | 95.5 x 28.5cm / 37.6 x 11.2 inches |
| Colour | Black |
| Dimensions when assembled | Unfolded: 121 x 60 x 119.5cm / 47.6 x 23.6 x 47 inches |
| Dimensions of the delivery box | 131.5 x 66.5 x 28.5cm / 51.7 x 26.1 x 11.2 inches |
| Maintenance | Treadmills must be oiled approximately every 3-6 months, depending on usage, using silicone-based anti-friction lubricant. The lubricant is provided. |
Reviews
Average Rating
7 reviews for POWER TRACK 3000 Folding Treadmill – 13KPH Top Speed for Fast Jogging
You may also like
Deluxe Wheelie Bin Storage – 2 Bays – Greens
Deluxe Wheelie Bin Storage with Hydraulic Arms – 3 Bay – Honey Brown
Egg-Zotic Chicken Coop With Wheels – 6-8 Birds – Natural Wood – Retur...





Clive O’Rourke –
Amazing value for money. People are asking this money for crappy second hand ones on done deal. Local business and my warranty is with them which is real peace of mind.
Kate Benn –
The motor is ultra quiet. Price is great. Comfortable and very simple to operate.
Stephen Moore –
Super treadmill. Super service. Recommend.
Joanna –
I ordered a Power Track 3000 Folding Treadmill last Wednesday the 25th of September. Fast delivery. Great price. The only down side of the treadmill is that it stops at 45 minutes. It should be made more clearer on the description your website the treadmill stops at 45 minutes.
Finbarr Kinsella –
A two horse power motor for this price was one of the reasons we bought this. That and the great reviews on trust pilot. It’s a perfect treadmill for us. I do light jogging and others use it for walking. Perfect.
Sheila kenny –
Exceptionally good value. Love all the features that you would expect from a good machine. Can walk and run on it and the folding feature is really handy. Good service as well from this business.
Natalia –
Work bought a few of these for our gym and I just got used to it and love it. Now I have my own and delighted.