GT-PRO 3000 Folding Treadmill – Refurbished Display Model – Fully Assembled
Note: This is a refurbished display model and comes fully assembled. As it has been used for display purposes, minor cosmetic marks or surface scratches may be present. However, please be assured the item is fully tested and in complete working order.
Features
• Motor: 2HP
• Speed: up to 14kph
• Incline: manual
• Running surface: 115 x 42cm / 45.2 x 16.5 inches
• Console functions: pulse, speed, time, distance, calories
• Programmes: preset workout programmes
• Maximum user weight: 120kg / 264.5lbs
• Size when assembled: 143 x 70 x 120 / 56.2 x 27.5 x 47.2 inches
See below for additional details.
€389
Availability: 1 in stock
Availability: 712 in stock
Availability: 102 in stock
Availability: 237 in stock
Availability: 114 in stock
Availability: 60 in stock
Speak to one of our experts
Frequently Bought Together
Noise Reduction Protective Mat – 178 x 69cm
S-5000 Commercial Exercise Bike
Balance Surf Board — Stability Trainer & Core Workout Board
Aerobic Step Platform
Walking Pad 600 | 2-Year Warranty | Under Desk Treadmill | 100KG Capacity
Active Bike 500 | Compact Home Exercise Bike | Smooth & Quiet
Description
Introducing the GT-PRO 3000 Folding Treadmill with Incline
This GT-PRO model features a 5 inch LED display that keeps all of the important information regarding your workout in sight. This includes the total duration of your workout, calories burned, distance travelled, and your pulse / heart rate.
With 12 fitness functions built into the device, you can leap straight into the ideal workout without having to pre program the workout yourself. Just select your fitness goal from the preset workouts and the treadmill will take care of everything, making sure that you hit your fitness goals.Note: There must be a clear space of 2 metres behind treadmills for safety reasons
When not in use, this machine can be folded so that it takes up very little floor space, making it ideal for home use.
The GT-PRO 3000 treadmill is an incredible choice for anybody wishing to work out from home, all for an incredibly budget friendly price.
Click here to download Oiling Instructions
TrustPilot.com Customer Reviews
Please click on the link below to view all of our gym equipment
See what our customers say—check out our reviews on Trustpilot here!
Additional Information
| Warranty | One-year warranty directly with InTheMarket.ie. |
|---|---|
| Horsepower | 2.0HP |
| Speed | 1-14 kph |
| Incline | Yes |
| Console functions | Time |
| Bluetooth | No |
| Other functions | Screen: LCD 3.5inch |
| Weight Limit | 120 kg |
| Running surface | 115 x 42cm / 45.2 x 16.5 inches |
| Colour | Black |
| Dimensions when assembled | Unfolded: 143 x 70 x 120 / 56.2 x 27.5 x 47.2 inches |
| Dimensions of the delivery box | 156 x 77 x 29cm / 61.4 x 30.3 x 11.4 inches |
| Maintenance | Treadmills must be oiled approximately every 3-6 months, depending on usage, using silicone-based anti-friction lubricant. The lubricant is provided. |
Reviews
You may also like
Deluxe Wheelie Bin Storage – 2 Bays – Green
Deluxe Wheelie Bin Storage with Hydraulic Arms – 3 Bay – Honey Brown
Egg-Zotic Chicken Coop With Wheels – 6-8 Birds – Natural Wood – Retur...
Wheelie Bin Shelter Premium – 3 Bay – Wood Effect Metal Slats &...





Reviews
There are no reviews yet