Commercial SMART Treadmill C-88 Ultra – Black – Fully Assembled – Refurbished
- Please note: This treadmill may contain some minor scratches and cosmetic damage.
Features:
• Motor: 3.5HP
• Speed: up to 18kph
• Incline: up to 15%
• Running surface: 58 x 145cm / 22.8 x 57 inches
• Tablet size: 10.1 inches – watch Netflix, YouTube and more when working out
• Console functions: pulse, speed, time, distance, calories
• Lubrication: automatic refuelling system
• Programmes: a choice of pre-set programmes and the ability to create unlimited custom ones
• Maximum user weight: 140kg / 308.6lbs
• Size when assembled: 199 x 86 x 150cm / 78.3 x 33.8 x 59 inches
- 6-month warranty directly with InTheMarket.ie. (Terms and Conditions Apply)
Note: There must be a clear space of 2 metres behind treadmills for safety reasons
See below for additional details.
€799
Out of stock
Description
Introducing Commercial SMART Folding Treadmill with Incline C-88 Ultra.
The C-88 Ultra is a versatile machine combining powerful 3.5HP motor with the ease of maintenance thanks to the self-lubricating system. Capable of speeds up to 18kph and a maximum incline of 15%, with various pre-set workout plans available, this treadmill caters both to the needs of commercial gyms and home gyms of demanding athletes.
Please note: Discount coupons cannot be used with this product as it’s already significantly discounted.
Click here for SMART Treadmills Comparison Chart
Click here to download Oiling Instructions
Additional Information
| Warranty | 6 months warranty directly with inthemarket.ie. Any future repairs, spare parts etc. can be provided by us. (Warranty T&Cs apply). |
|---|---|
| Horsepower | 3.5HP |
| Speed | 1-18 kph |
| Incline | Yes |
| Maximum incline | 15% |
| Console functions | Time |
| Bluetooth | Yes |
| Other functions | Folding: kick-type hydraulic cylinder |
| Weight Limit | 140 kg |
| Running surface | 58 x 145cm / 22.8 x 57 inches |
| Cushion system | Oil pressure shock-reducing springs |
| Colour | Black |
| Gross weight / Net weight | 98kg (216lbs) |
| Dimensions when assembled | 199 x 86 x 150cm / 78.3 x 33.8 x 59 inches |
| Dimensions of the delivery box | 198 x 90 x 41cm / 77.9 x 35.4 x 16.1 inches |
| Maintenance | Treadmills must be oiled approximately every 3-6 months, depending on usage, using silicone-based anti-friction lubricant. This model is self-lubricating but you must ensure to check the level of oil in the oil reservoir. Instructions on the self lubrication are in the Manual provided and on our website. We provide the oil when you purchase the treadmill. Failure to keep sufficient oil in the oil reservoir may result in the loss of the Warranty Cover. |
Reviews
Average Rating
6 reviews for Commercial SMART Treadmill C-88 Ultra – Black – Fully Assembled – Refurbished
You may also like
Deluxe Wheelie Bin Storage – 2 Bays – Greens
Deluxe Wheelie Bin Storage with Hydraulic Arms – 3 Bay – Honey Brown
Egg-Zotic Chicken Coop With Wheels – 6-8 Birds – Natural Wood – Retur...
Wheelie Bin Shelter Premium – 3 Bay – Wood Effect Metal Slats &...




Marion Heffernan –
It is a fine treadmill. Good value and you ge t a lot of features for that price. Service was good and delivery fast.
Brian Healy –
Watching Netflix as I walk and my girlfriend runs watching YouTube stuff and says it’s a great distraction. The incline is great on it and the belt that you run on has some kind of suspension, cushioning thing that makes it easy on the joints. The price is very good value and its definitely the best fitness item we have had.
MARK –
very good service
Caroline –
Very powerful motor for the price. My other half is a large man and it can take his weight. We went into a few stores in Dublin but the prices that they were asking were crazy expensive. The whole process was easy as well. Ordered on my phone and it was here a few days later. The long warranties that they offer also helped swing it for me to buy for them. Also becuase you are an IRish business and I know i can get parts and stuff from you. Thanks.
Colin Hegarty –
Good value for the money and for runners of all levels. We have three teens and we are all able to use it.
John Kane –
I bought this treadmill a week ago after a lot of research this one seemed to be the best for the price. I was worried it wouldn’t be fast enough but it’s fine for me as I like to run long distances. Best value for its price.