SMART Folding Treadmill with Incline C-66 – Refurbished Display Model – Fully Assembled
Note: This is a refurbished display model and comes fully assembled. As it has been used for display purposes, minor cosmetic marks or surface scratches may be present. However, please be assured the item is fully tested and in complete working order.
Features
- Motor: 3HP
- Speed: up to 18kph
- Incline: up to 15%
- Running surface: 48 x 135 cm / 18.9 x 53.1 inches
- Tablet size: 10.1 inch – watch Netflix, YouTube and more when working out
- Console functions: pulse, speed, time, distance, calories
- Lubrication: automatic refuelling system
- Programmes: a choice of pre-set programmes and the ability to create unlimited custom ones
- Maximum user weight: 140kg / 308.6lbs
- Size when assembled: 170 x 80 x 140 cm / 67 x 31.4 x 55.1 inches
See below for additional details.
Availability: 37 in stock
Speak to one of our experts
Frequently Bought Together
Noise Reduction Protective Mat – 208 x 102cm
A-88 Rowing Machine Water Air Resistance
B-44 Exercise Bike
Ski Trainer with Stand
R-99 SMART Rowing Machine. Watch Netflix, YouTube and more on the 16" Swivel Screen. Magnetic Resistance.
Ultimate Hyrox Inspired Bundle - save over 5%
Description
Introducing the Commercial SMART Folding Treadmill with Incline C-66.
The Commercial SMART Treadmill C-66 has been our best-selling model since we introduced it in 2022. Its sleek design is second only to its performance. This next generation, commercial-grade model comes with a self-lubricating system, taking away all the hassle of manual maintenance. Not only is it equipped with a selection of pre-set workout programs, but also it connects with a range of apps, including Fitshow, Zwift and Kinomap. Note: There must be a clear space of 2 metres behind treadmills for safety reasons
Please note: Discount coupons cannot be used with this product as it’s already significantly discounted.
Click here to download Oiling Instructions
TrustPilot.com Customer Reviews
Please click on the link below to view all of our gym equipment
See what our customers say—check out our reviews on Trustpilot here!
Additional Information
| Warranty | 6 months warranty directly with inthemarket.ie. Any future repairs, spare parts etc. can be provided by us. |
|---|---|
| Horsepower | 3.0HP |
| Speed | 1-18 kph |
| Incline | Yes |
| Maximum incline | 15% |
| Console functions | Time |
| Bluetooth | Yes |
| Other functions | Folding: kick-type hydraulic cylinder |
| Weight Limit | 140 kg |
| Running surface | 48 x 135cm / 18.9 x 53.1 inches |
| Cushion system | Oil pressure shock-reducing springs |
| Colour | Black, White |
| Gross weight / Net weight | 95/85kgs (209.4/187.3lbs) |
| Dimensions when assembled | Unfolded: 170 x 80 x 140 cm / 67 x 31.4 x 55.1 inches |
| Dimensions of the delivery box | 191 x 86 x 39cm / 75.1 x 33.8 x 15.3 inches |
| Maintenance | Treadmills must be oiled approximately every 3-6 months, depending on usage, using silicone-based anti-friction lubricant. This model is self-lubricating but you must ensure to check the level of oil in the oil reservoir. Instructions on the self lubrication are in the Manual provided and on our website. We provide the oil when you purchase the treadmill. Failure to keep sufficient oil in the oil reservoir may result in the loss of the Warranty Cover. |
Reviews
You may also like
Manual Treadmill M1 No Electricity – Refurbished Display Model – Full...
C-99 Commercial SMART Folding Treadmill with Incline – Refurbished Display ...
WorkOut 925 – Folding with Integrated Desk and Bluetooth – Refu...
NRG 100 Folding Treadmill with Incline – Refurbished Display Model – ...
C-FUN – Treadmill/Walking Pad – Refurbished Display Model – Ful...
Folding Treadmill with Incline C-1 Refurbished Display Model – Fully Assem...
GT-PRO Fitness Treadmill – Refurbished Display Model – Fully Assembl...
EBS Folding Treadmill with Incline – Refurbished Display Model – Full...




